Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Genomtec rozpoczyna etap badań klinicznych zestawu diagnostycznego do wykrywania SARS-CoV-2 z próbki śliny

Udostępnij

Wrocław, Polska – 25 marca 2021 r. – GMT (GENOMTEC) podpisał umowę z warszawskim szpitalem klinicznym na wykonanie badania porównawczego testów do wykrywania zakażeń SARS-CoV-2 z próbek śliny w technologii Direct-RT-LAMP względem metody referencyjnej – techniki Real-Time RT-PCR przebiegającej z wykorzystaniem próbek wymazów. Zaplanowane badanie jest badaniem wieloośrodkowym, z czego pierwszy etap na grupie około 200 pacjentów zostanie przeprowadzony w warszawskim szpitalu klinicznym do 11 kwietnia br. Wyniki badania będą wykorzystane w procesie dopuszczenia do obrotu nowego innowacyjnego produktu Spółki na terenie Unii Europejskiej, jakim są testy genetyczne ze śliny wykrywające wszystkie dotychczas zidentyfikowane szczepy SARS-CoV-2. Dodatkowo badania mają potwierdzić niższe koszty i krótszy czas testowania pacjentów. Nowy produkt Genomtec, obok oszczędności czasu i pieniędzy w laboratoriach, da pacjentom większy komfort, gdyż nie będą oni musieli być poddawani procedurze pobrania wymazu np. z nosogardzieli.

Badanie ma ocenić czy metoda identyfikacji genetycznej SARS-CoV-2 w technologii Direct-RT-LAMP wykrywa wirusa w próbce śliny poddanej radyklanie uproszczonej procedurze uzyskania RNA, tym samym znacząco skracając proces diagnostyki genetycznej infekcji SARS-CoV-2, porównując ją do aktualnie używanych testów Real-Time RT-PCR. Genomtec przekazał do badania swoje ultraszybkie, dwugenowe testy w kierunku wirusa SARS-CoV-2 w technice Direct-RT-LAMP po pracach rozwojowych dostosowujących je do wykorzystania na ślinie jako natywnej próbce biologicznej.

Przeprowadzenie badania pozwoli nam przede wszystkim na wyznaczenie klinicznych parametrów diagnostycznych dla naszych ultraszybkich testów, tj. czułości, specyficzności oraz powtarzalności. Potwierdzenie równoważności identyfikacji genetycznej wirusa SARS-CoV-2 zestawem laboratoryjnym opartym o technikę Direct-RT-LAMP zostanie przeprowadzone niemal bezpośrednio na ślinie, a nie z użyciem RNA wyizolowanego w przebiegu długiej i kosztownej procedury z wymazu tak jak w metodzie Real-Time RT-PCR. Szybkie i wiarygodne testy będą mogły kilkukrotnie zwiększyć możliwości diagnostyczne laboratoriów jednocześnie zwiększając komfort pacjenta i personelu medycznego  - powiedział Miron Tokarski, założyciel i prezes Genomtec.

Uzyskane wyniki badań wewnętrznych nad testem do diagnostyki infekcji SARS-CoV-2 bezpośrednio z próbki śliny wskazały, że jest to test o jednym z najniższych limitów detekcji na świecie, wynoszącym jedynie dwie krople wirusa w mieszaninie reakcyjnej.

Istotną przewagą przy użyciu zestawu diagnostycznego Genomtec ze śliny jest eliminacja etapu oczyszczania kwasu nukleinowego z materiału biologicznego w laboratorium a tym samym skrócenie czasu i obniżenie kosztów całego badania.

Testy Genomtec są kompatybilne z urządzeniami (Real-Time PCR) już posiadanymi przez laboratoria, co może rozwiązać problem udrożnienia systemu badań bez dodatkowych nakładów w infrastrukturę oraz bez konieczności pozyskiwania dodatkowego personelu. Już obecnie oferowane przez Genomtec testy mogą zwiększyć przepustowość każdego laboratorium o niemal 50% względem najszybszych testów RT-PCR, lub oszczędzić 33% czasu diagnostycznego potrzebnego do wykonania takie samej ilości analiz genetycznych – tak istotne w czasie trzeciej fali pandemii. Badanie pozwoli również na porównanie kosztów oraz czasu potrzebnego na diagnostykę SARS-CoV-2 pomiędzy zestawem diagnostycznym Genomtec w technice Direct-RT-LAMP a testem w technice Real-Time RT-PCR.

Poszukiwanie nowych sposobów pewnego, szybkiego oraz nieinwazyjnego dla pacjenta testowania w kierunku SARS-CoV-2 jest bardzo ważne w udrożnieniu całego systemy testowania, a również zachęcenia pacjentów to poddania się procedurze. Skrócenie czasu badania powinno wpłynąć także na obniżenie kosztów, co jest istotne w długotrwałej walce z pandemią. - dodał Miron Tokarski.

Flagowym rozwiązaniem Spółki jest mobilny system diagnostyczny Genomtec ID, działający w oparciu o układ mikroprzepływowy oraz autorską, opatentowaną technologię SNAAT®. Innowacyjny system diagnostyczny będzie w stanie przeprowadzić jednocześnie kilka testów z jednej próbki, między innymi w kierunku określenia przyczyny infekcji dróg oddechowych, czy chorób przenoszonych droga płciową, i to nawet w 15 minut. Genomtec ID będzie przeznaczony do diagnostyki w miejscu kontaktu z pacjentem np. gabinetach lekarskich, oddziale ratunkowym, a nawet aptece.

17 marca br. Genomtec zadebiutował na rynku NewConnect. Już od pierwszej chwili akcje Genomtec cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem inwestorów. Kurs akcji otworzył się w kwocie 16,60 zł, czyli o 51 proc. więcej w porównaniu do kursu odniesienia.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus