Wschodząca gwiazda

Ponadprzeciętne stopy zwrotu zazwyczaj nie są domeną największych spółek (przynajmniej jeśli mówimy o GPW). Stąd rzadko w tym miejscu wspominamy o akcjach wchodzących w skład WIG30. Tak nie jest jednak tym razem, a analitycy BDM oceniają, że po okresie dotkliwych spadków do trendu wzrostowego może powrócić EUR (EUROCASH).

„(…) liczymy że kolejne kwartały zaprezentują wzrost EBITDA (całorocznie ok. 819 mln PLN). Wyższej dynamiki spodziewamy się w ’21 (wzrost do 864 mln PLN). Wsparciem dla wyników powinno być spodziewane w kolejnych kwartałach przyspieszenie inflacji (CPI i w kategorii żywności)” – czytamy w rekomendacji

Poprawie wyników pomóc ma jednak nie tylko inflacja, ale również rozwój sieci sklepów. Spółka zakończyła integrację w segmencie detalicznym, a także zapowiedziała rozwój sieci Delikatesy Centrum o 80 sklepów oraz nabycie sieci Arhelan, która posiada 100 placówek.

Optymizm widać nie tylko w zapowiedziach, ale i wycenie, która poszła do góry z 20,1 zł do 25,2 zł. To ponad 60% powyżej aktualnego poziomu notowań akcji Eurocash. Rekomendacja została przygotowana w ramach Giełdowego Programu Wsparcia Pokrycia Analitycznego.

 

Potencjalni liderzy wzrostu

W lutym na warszawskiej giełdzie w niezbyt okazałym stylu debiutowały akcje HUGE (HUUUGE-S144). Na szczęście na pierwsze rekomendacje nie trzeba było długo czekać. I są one zaskakująco zgodne, wyceniając akcje Huuuge na 53-62 zł. Autorami najwyższej, a jednocześnie najświeższej rekomendacji są natomiast analitycy Ipopema Securities.

W inicjującym raporcie dają akcjom niedawnego debiutanta +35% potencjał wzrostu (ponad 50% w momencie debiutu). Eksperci oceniają, że rynek błędnie zakłada scenariusz spadku rynku mobilnego po pandemii oraz niższą efektywność Huuuge od innych producentów gier social casino. Sami są natomiast zdania, że spółka w przeszłości udowodniła, że potrafi konkurować z liderami rynku i zakładają dwucyfrowy wzrost przychodów zarówno w bieżącym jak i przyszłym roku. Osiągnięty głównie dzięki nowym grom.

 

Kolejny przykład marcowej zgodności analityków to dwie optymistyczne rekomendacja dla KER (KERNEL). Autorami wyższej był ponowie zespół Ipopema Securities, dla różnorodności przyjrzymy się więc tej drugiej, opublikowanej przez BM mBank.

W ich ocenie za zainwestowaniem w spółkę przemawiają nie tylko historyczne wyniki, ale przede wszystkim spodziewane bardzo udane zbiory na Ukrainie, które mają być najwyższe od 2019 r. Eksperci oczekują m.in. rekordowych zbiorów słonecznika, które mają przełożyć się na wzrost marży na tłoczeniu w sezonie 2021/2022.

Co więcej, spadek wydatków inwestycyjnych po 2021 r. ma przełożyć się na dalszy wzrost wypłacanej dywidendy. Spółka wypłacała do tej pory co roku stałą dywidendę równą 0,25 USD na akcję. Bieżący rok jest pierwszym, kiedy wartość ta wzrosła do 0,42 USD, a zdaniem specjalistów w kolejnych latach do akcjonariuszy trafić 0,8 USD i 1,17 USD na akcję.

 

Na koniec stały bywalec naszego rankingu, czyli VOT (VOTUM). Eksperci BOŚ DM niezmiennie zalecają zakup tych walorów (dołączyli do Programu Wsparcia Pokrycia Analitycznego przy cenie 11,4 zł), a w ostatniej rekomendacji podnieśli swoją cenę docelową do 27,9 zł z 25,7 zł wcześniej.

Wyższa wycena to jednak efekt przesunięcia horyzontu wyceny do przodu o kolejne lata, natomiast same prognozy dla wyników finansowych uległy niewielkiej korekcie.

„Zakładamy, że tym roku wpływ zdarzeń epidemicznych powinien stopniowo się zmniejszać, ale będzie jednak namacalny. Zmieniliśmy też trochę ścieżkę oczekiwań co do przychodów w  segmencie klauzul abuzywnych, gdzie mamy nowe przesłanki dotyczące momentu wpływu success fee. Jesteśmy też nieco bardziej ostrożni w  przypadku przychodów w  segmentach dochodzenia roszczeń osobowych i  majątkowych” – napisano w rekomendacji

Niższe prognozy DM BOŚ to jednak w dalszym ciągu bardzo wysokie prognozy. Eksperci zakładają, że zysk operacyjny oraz zysk netto Votum będą w bieżącym roku niemal dwukrotnie wyższe niż w 2020 r.

 

Znak zapytania

Miniony kwartał z przytupem zamknął CDR (CDPROJEKT) publikując aktualizację strategii. I chociaż ładunek i skala wydarzenia były mniejsze niż zakładała część inwestorów, to nowy plan działania stanowił doskonałą bazę do aktualizacji rekomendacji przez lwią część analityków. Nam udało się dotrzeć do blisko dziesięciu i jest to pełne spektrum wycen i zaleceń. Z całą pewnością ocena nie była więc tak jednoznaczna, jak zachowanie notowań CD Projekt w kolejnym dniu sesyjnym po publikacji strategii (-12,6%).

Już same ceny docelowe prezentują całkowicie odmienną ocenę perspektyw spółki. Te wahają się bowiem od 155 zł (czyli -16% poniżej obecnego poziomu) do 274 zł (potencjał na +49%). Analitycy Wood&Company wycenili akcje twórców Cyberpunka 2077 na nawet 297 zł, ale na początku marca, więc z mniejszym zasobem danych niż pozostała część specjalistów.

W takiej sytuacji trudno o jakąkolwiek jednoznaczną ocenę. Patrząc całościowo, przewagę wydają się mieć optymiści, a średnia cena docelowa z marcowych rekomendacji to niemal 225 zł. Z drugiej strony trudno zignorować jednoznaczne zalecenia spod szyldu „sprzedaj” i „niedoważaj”.

 

Powyższy tekst stanowi skrót wymienionych niżej rekomendacji. Pełne wersje raportów lub ich skrócone wersje zawierające informacje wymagane przez Rozporządzenie Delegowane Komisji (UE) 2016/95S z dnia 9 marca 2016 r, są dostępne pod wskazanymi adresami:

Spółka Data rekomendacji Godzina upublicznienia Instytucja Link
EUR (EUROCASH) 23.03.2021 07:00 BDM

https://bdm.pl/

HUGE (HUUUGE-S144) 18.03.2021 08:05 Ipopema Securities https://www.infostrefa.com/
KER (KERNEL) 12.03.2021

08:27

BM mBank https://www.mdm.pl/
VOT (VOTUM) 15.03.2021 07:30 BOŚ DM https://www.bossa.p/

CDR (CDPROJEKT)

04.03.2021 - Wood & Company https://www.researchpool.com/