Biznesradar bez reklam? Sprawdź Biznesradar+

Nowi faworyci BM mBanku

Udostępnij

Mimo braku modyfikacji cen docelowych, czerwcowy przegląd miesięczny BM mBanku trudno nazwać pozbawionym zmian. Zestawienie kluczowych pozytywnych rekomendacji uległo w ciągu miesiąca gruntownej przebudowie, przez którą przebija się znacząca zmiana optyki analityków.

 

Zgodnie z regułami sztuki, zacznijmy jednak od aktualizacji rekomendacji. Tych w czerwcowym raporcie doczekały się dwa koncerny w postaci CEZ (z akumuluj do trzymaj) i PKN (PKNORLEN) (z akumuluj do kupuj). Co ciekawe, chociaż same sektory które reprezentują, należą do pozytywnie ocenianych przez zespół BM mBanku, to wymienione spółki trudno nazwać ich pierwszymi wyborami. 

W ramach branży paliwowej faworyci analityków to bowiem przede wszystkim LTS (LOTOS) oraz PGN (PGNIG). Oceniają jednocześnie, że sektor może zaskoczyć wynikami i to nie tylko w trwającym kwartale, ale także w kolejnych okresach. Czego jak zaznaczają, kursy akcji kompletnie nie odzwierciedlają.

„(…) zaskoczenia w tym roku mogą pojawić się w przypadku rafinerii, gdzie bieżące odczyty marż przerobowych kilkukrotnie przewyższają poziomy naszego bazowego scenariusza, który jeszcze na początku kwietnia mógł wydawać się zbyt agresywny. Wydaje się, że podwyższone rentowności utrzymają się nie tylko w najbliższych miesiącach, ale również w przyszłym roku, co przenosi wyniki segmentu rafineryjnego na zupełnie inny poziom” – czytamy w przeglądzie miesięcznym

W tym świetle wyższa rekomendacja dla PKN Orlen ma jedynie charakter formalny i jest związana z aktualnym poziomem notowań akcji spółki, niż poprawą jej perspektyw. Cena docelowa i prognozy nie uległy zmianie.

Analogicznie, niższe zalecenie dla akcji CEZ to efekt ostatnich wzrostów kursu akcji czeskiego przedsiębiorstwa. Analitycy zaznaczają też, że odświeżony pomysł splitu koncernu to z perspektywy akcjonariuszy mniejszościowych, aktualnie raczej ryzyko niż szansa.

Z kolei w ramach spółek energetycznych, zespół BM mBanku stawia przede wszystkim na PEP i ENA (ENEA). Outlook dla branży nie jest też tak jednoznacznie pozytywny jak w przypadku spółek paliwowych, a specjaliści zwracają uwagę, że rosnące ceny energii powoli stają się ryzykiem, a nie błogosławieństwem dla sektora. Dlaczego?

„Po pierwsze komplikują proces wyceny i wydzielenia aktywów węglowych do NABE, a po drugie pojawia się pytanie o przyszłoroczne taryfy. Potencjalny wzrost rachunków dla klientów domowych może sięgnąć netto nawet 80-100%. Zniwelowanie tego zjawiska wymagałoby około 16-17 mld PLN i trudno ocenić czy będzie to wyasygnowane z budżetu państwa czy też pojawi się presja na sektorze. Na pewno temat w roku wyborczym będzie na świeczniku” – wyjaśniają

Wymienione powyższej spółki, czyli LTS (LOTOS), PKN (PKNORLEN), PGN (PGNIG) oraz PEP znajdziemy także na liście kluczowych pozytywnych rekomendacji BM mBanku. Nie było ich tam jednak jeszcze miesiąc temu. Z majowego składu ośmiu spółek ostały się raptem trzy: GPP (GRUPRACUJ), SHO (SHOPER) i STH (STSHOLDING). Trudno wyrokować, czy perspektywy pozostałych nie wyglądają w ocenie analityków już tak obiecująco, tym bardziej, że rekomendacje dla CMR (COMARCH), CDR (CDPROJEKT), KRU (KRUK), OPL (ORANGEPL) i PEO (PEKAO) nie uległy zmianie i bez wyjątku nadal markuje je zalecenie „kupuj”.

Tym samym, rzeczona lista zawiera całkiem pokaźne grono nowości, w tym dość zaskakującą w postaci DNP (DINOPL), która jeszcze w maju zasilała szeregi kluczowych negatywnych rekomendacji. W międzyczasie BM mBanku opublikowało jednak aktualizację rekomendacji, wycena akcji spółki poszła w górę z 313 zł na 375 zł, a zalecenie z „redukuj” zmieniło się w „kupuj”. Mogliśmy wówczas przeczytać:

"Sądzimy, że obawy inwestorów o poziom marży przerodziły się w obawy o znaczący spadek realnej siły zakupowej konsumenta. Uważamy je za przesadzone ze względu na proponowane i wprowadzane przez państwo rozwiązania fiskalne i pozafiskalne. Oddziałują one z jednej strony na nominalny wzrost dochodów konsumenta (m.in. 14 emerytury), a z drugiej wpływają na ograniczenie wzrostu wydatków (m.in. wakacje kredytowe) (…) Tym samym oczekujemy, że detaliści będą bardziej swobodnie przerzucać inflację kosztów na klienta, co pozytywnie wpłynie na wartość koszyka zakupowego i w efekcie na sprzedaż, a także na marżowość. Dodatkowo sądzimy, że państwo nie wycofa się szybko z wdrażanych programów ze względu na nadchodzące w 2023 roku wybory parlamentarne"

Pozostali czerwcowi faworyci BM mBanku to COG (COGNOR), MBR (MOBRUK), MOL, TIM oraz WPL (WIRTUALNA). W tym gronie ciekawie prezentują się Cognor i Mo-Bruk. Analitycy utrzymują bowiem raczej chłodne nastawienie do sektora przemysłowego, z uwagi na m.in. spowolnienie gospodarcze, inflację kosztów i niższe marże. Wymienione spółki oceniają jednak jako dobrze radzące sobie w bieżących warunkach.

 

Powyższy tekst jest skrótem z raportu „Przegląd miesięczny: czerwiec 2022" po raz pierwszy opublikowanego 03.06.2022 r. o godzinie 08:30. Skrócona wersja raportu, zawierająca inne informacje wymagane przez Rozporządzenie Delegowane Komisji (UE) 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r, jest dostępna na stronie https://www.mdm.pl/

Biznesradar bez reklam? Sprawdź Biznesradar+
Biznesradar bez reklam? Sprawdź Biznesradar+