Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

[BR Premium] Ciekawe, niedowartościowane, z potencjałem. Jakie spółki trafiły pod lupę maklerów?

Udostępnij

Po majówce, po sezonie publikacji wyników za ubiegły rok, po fali dywidendowych rekomendacji, po krótkiej przerwie w publikacji. Półmetek wiosny to intensywny czas na warszawskiej giełdzie i nie inaczej jest jeśli chodzi o ukazujące się rekomendacje. Z kilkuset, które ukazały się w ciągu ostatnich tygodni, wybraliśmy te z największym potencjałem do wzrostu. Albo po prostu te subiektywnie najbardziej interesujące.

 

Potencjalni liderzy wzrostu

Jeśli istniałby plebiscyt spółka miesiąca, w kwietniu XTB byłoby jednym z murowanych kandydatów do tego miana. Publikacja rewelacyjnych wyników za pierwsze trzy miesiące roku, znaczący wzrost notowań i osiągnięcie historycznego maksimum kursu czy pierwsza pozycja w rankingu popularności. Do bingo brakuje jeszcze rekomendacji z wysoką ceną docelową, ale tu z pomocą przychodzi raport Noble Securities. Tym bardziej byczy, że opublikowany jeszcze przed publikacją szacunkowych za Q1. Nie trzeba dodawać, że cena docelowa na poziomie 78,9 zł to najwyższa znana nam wycena akcji XTB, o kilkadziesiąt procent wyższa od kolejnej. Jak swoją decyzję argumentują maklerzy?

„Rekordowa akwizycja wynikająca z działań spółki, a nie nadzwyczajnych czynników zewnętrznych odkrywa potencjał spółki w powiększaniu bazy klientów. Zakładamy, że XTB będzie regularnie pozyskiwał klientów w przedziale 50-100 tys. kwartalnie. W kolejnych 3 kwartałach ’23 będzie to średnio 80 tys., a w ’24 60 tys. W każdym kolejnym roku prognozy średnia kwartalna będzie o 5 tys. niższa” – czytamy w rekomendacji

To w ocenie analityków jednak nie koniec asów w rękawie XTB, zwracają bowiem uwagę także na wprowadzenie możliwości kupowania akcji i ETF-ów ułamkowych, co ma szansę ograniczyć bariery wejścia dla części inwestorów i „stanowić zachętę dla zwolenników inwestowania pasywnego”.

Mimo rekordowej ceny docelowej, raport Noble Securities trudno nazwać huraoptymistycznym. Analitycy podkreślają, że zeszłoroczna rentowność w długim terminie jest nie do utrzymania. Oceniają, że postępująca normalizacja globalnej sytuacji gospodarczej i mniejsza zmienność rynkowa ograniczy potencjał osiąganej rentowności na lota.

„Spadek zmienności zmniejszy też odsetek aktywnych klientów, a poszerzenie bazy klientów będzie stopniowo obniżać średnią liczbę lotów generowanych przez klient” – dodano

 

Zestawiając z innymi wycenami, niemal 80 zł za akcję XTB może wydawać się dla niektórych uczestników rynku wręcz nierealne. Raport Noble Securities nie był jednak nawet rekomendacją z największym potencjałem do wzrostu spośród opublikowanych w kwietniu. Tu pierwszeństwo przypada Grupie ATC (ARCTIC), której akcje zostały przez DM Trigon wycenione na 37,8 zł, o niemal 90% powyżej bieżącego poziomu notowań.

Pełna treść opracowania jest dostępna dla użytkowników BR Premium i BR MAX