Monitoring w domu – co warto o nim wiedzieć?

System monitoringu składa się z kamer oraz rejestratora, przewodu transmisyjnego i zasilającego, zasilacza, dysku (do przechowywania danych) i modulatora (jest to urządzenie do obserwacji wizji bez konieczności jej nagrywania). Dzięki rejestratorowi możesz przechowywać obraz nawet około miesiąca.

Montaż monitoringu (Kraków i okolice) chroni dom przed kradzieżą – ryzyko włamania do domów zabezpieczonych monitoringiem znacznie maleje. Monitoring przyczynia się także do spadku przestępczości zarówno w miejscu, w którym został zamontowany, jak i w jego okolicy. Decydując się więc na montaż monitoringu na swojej posesji, zabezpieczasz też w pewnym stopniu domy sąsiadów.

Dzięki instalacji kamer możesz obserwować swój dom zdalnie – jeśli więc często nie ma Cię w domu i chcesz trzymać rękę na pulsie, nowoczesne systemy bezpieczeństwa pozwolą Ci sprawdzać, czy w domu wszystko jest w porządku. Zdalna obserwacja wnętrz i terenów wokół budynku przydaje się np. wtedy, gdy w domu mieszkają dzieci lub osoby starsze i zostają same na dłużej bądź pod opieką zatrudnionych osób. Jak możesz zdalnie obserwować swój dom? Na przykład instalując dedykowaną aplikację w telefonie, komputerze czy tablecie.

Montaż monitoringu w domu wiąże się często ze sporym wydatkiem, ale razem z zakupem kamer i ich montażem, zyskujesz poczucie bezpieczeństwa i komfort, które są nie do przeceniania.

Wybór kamer monitoringu – na co zwrócić uwagę?

Planując zakup i montaż monitoringu, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Jednym z nich jest oczywiście budżet, jakim dysponujesz – to, ile możesz wydać na sprzęt i jego montaż będzie warunkowało rodzaj kamer, ich jakość, zasięg, rozdzielczość, szybkość działania, sposób i czas archiwizacji danych oraz kompresja materiałów.

Wybór kamer powinien być uzależniony m.in. od tego, czy będą one zamontowane na zewnątrz, czy wewnątrz budynku. We wnętrzach możesz postawić np. na dyskretne kamery kopułowe, a na zewnątrz na solidne i wytrzymałe kamery tubowe, odporne na czynniki atmosferyczne.

Jeśli kamery mają dobrze spełniać swoje funkcje, warto postawić na dobre urządzenia – najtańszy, słabej jakości sprzęt nie będzie obejmował całego terenu posesji, a obraz może być niewyraźny. Zwróć też uwagę na obiektyw kamery – jeśli chcesz, by miała ona szeroki kąt widzenia, postaw na kamerę o ogniskowej około 2.8 mm. Jeśli szukasz kamery o wąskim kącie widzenia, wybierz sprzęt o ogniskowej około 6 mm.

Zwróć też uwagę na kompatybilność kamer monitoringu z innymi systemami bezpieczeństwa, np. czujnikami ruchu czy alarmami, a nawet domofonami. Dzięki temu łatwiej będzie Ci w przyszłości rozszerzyć funkcjonalność monitoringu.

Montaż monitoringu Kraków – gdzie ulokować kamery?

Kamery zewnętrzne montuje się m.in. w pobliżu drzwi wejściowych, bram wjazdowych, garaży czy wysokich drzew, a także na terenie posesji (zwłaszcza, jeśli masz spory ogród). Trzeba więc wybrać miejsca z dobrą widocznością – takie, z których będzie widać całą lub chociaż większą część terenu. Obrazu nie powinny zasłaniać budynki, drzewa czy inne obiekty.

We wnętrzach kamery dobrze jest zamontować w strategicznych miejscach i takich, które są dla Ciebie ważne. Może to być kamera przy drzwiach i w korytarzu czy przedpokoju, kamera w pokoju dziecięcym, w okolicach wejścia do piwnicy w poszczególnych pokojach czy przy schodach.

Warto wiedzieć! Jeśli chcesz zamontować monitoring na zewnątrz domu, musisz pamiętać, że nie może on ingerować w prywatność osób trzecich. Trzeba dokładnie sprawdzić ich zasięg i jeśli nie masz zgody sąsiadów, upewnić się, że nie obejmuje on ich terenów. Możesz oczywiście dogadać się z sąsiadami i podpisać z nimi porozumienie o objęciu ochroną części ich posesji.

Decydując się na montaż monitoringu w Krakowie, warto wybrać profesjonalną, sprawdzoną firmę, która nie tylko dobierze sam sprzęt, ale tez odpowiednio ulokuje i zamontuje kamery.

Przykładem firmy realizującej takie zlecenia jest IMPULS: https://impuls.com.pl.